Wyzwania przemysłu XXI wieku i nowe możliwości

Remont

Szybkie tempo rozwoju przemysłu, technologii i gospodarek wymaga sprawnej adaptacji do pojawiających się zmian – zarówno w odniesieniu do pojawiających się rozwiązań, jak i wymagań jakościowych i cenowych klientów. Dzisiejsze zakłady przemysłowe muszą nadążać za konkurencją, by produkować szybko, tani i precyzyjnie. Na jakie rozwiązania związane z nowoczesnymi technologiami mogą liczyć?

Przed jakimi wyzwaniami staje obecnie przemysł?

Dotychczasowe metody produkcji, związane z wykorzystywaniem znacznych ilości taniej energii i bazujące na łatwym dostępie do nisko kosztowej siły roboczej, nieodwołalnie muszą odejść w zapomnienie. Z powodów środowiskowych, jak również coraz wyższych kosztów pracy, niezbędne jest redukowanie zużycia energii i lepsza jej dystrybucja, a także większa automatyzacja procesów produkcyjnych. Rosną także wymagania klientów dotyczące jakości produkowanych rozwiązań – dziś już nie ma miejsca na niskiej jakości wyroby, gdyż na tym polu dalekowschodnia konkurencja jest nie do pokonania pod względem kosztowym.

Nowoczesne rozwiązania na pomoc

Zakłady przemysłowe stojące u progu czwartej rewolucji przemysłowej mają do dyspozycji kilka narzędzi i kierunków rozwoju, które umożliwią odnalezienie się w przemyśle przyszłości. Jednym z nich jest jeszcze szersze zastosowanie technologii CNC, dzięki której można przyspieszyć wykonywane prace, zwiększyć ich dokładność i zredukować zapotrzebowanie na siłę roboczą. Oprócz tego nie można pominąć druku 3D pozwalającego zwiększyć niezależność i rozszerzyć swoją ofertę. Ważnym etapem będzie jeszcze szersze wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, a także wykorzystanie tzw. Internet of things, pozwalającego na szybsze reagowanie na zachodzące na obszarze zakładu zmiany.

Bez wątpienia zaadaptowanie się do nowych warunków będzie wymagało pewnych nakładów pracy, jednak jest to wysiłek, który warto podjąć – pozwoli on bowiem nie tylko na przetrwanie, ale również na zyskiwanie nowych klientów w przyszłości.