Jak usunąć fugę silikonową?
Fugi silikonowe cieszą się ogromną popularnością. Cenione są ich właściwości hydrofobowe, dzięki którym są odporne na działanie wody, a także zabrudzenia. Posiadają możliwość odprowadzania nadmiaru wilgoci oraz przepuszczają parę wodą, minimalizując ryzyko powstania grzyba. Co więcej, są wytrzymałe i dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Jednak prędzej czy później może zaistnieć sytuacja, w której będziesz chciał je wymienić. Zadanie to nie jest łatwe, poznaj więc kilka praktycznych wskazówek.
Jak usunąć fugę silikonową?
Niesprawna wentylacja w łazience może sprawić, że między wanną lub umywalką a brodzikiem pojawi się ciemny nalot. W kuchni także fugi silikonowe mogą pokryć się pleśnią, co spowodowane bywa między innymi brakiem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zapleśniały silikon pojawia się w newralgicznych miejscach, które narażone są na odkształcenia, między innymi między ścianą a blatem kuchennym, a także w okolicy urządzeń sanitarnych. W okolicach tych, fugi są bezpośrednio narażone na działanie wody i wilgoci. Nie trzeba długo czekać, aż pojawią się na nich ciemne i trudne do usunięcia przebarwienia. Usunięcie ich za pomocą domowych sposobów czy nawet agresywnej chemii jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji jedynym skutecznym sposobem jest usunięcie fugi, a następnie zastąpienie jej nową. Chociaż zadanie to wymaga nieco wprawy i umiejętności, wykorzystując odpowiednie narzędzia, bardzo sprawnie można usunąć stary silikon.
Jak usunąć stary silikon?
Zanim zabierzesz się za usuwanie fug silikonowych w kuchni lub łazience, powinieneś zgromadzić pomocne Ci narzędzia – przede wszystkim specjalny nóż do usuwania fug. Do nałożenia nowych fug niezbędny będzie metalowy pistolet do silikonu nazywany wyciskarka, taśma malarska oraz szpachelka do wygładzenia silikonu, dzięki której osiągniesz estetyczny efekt. Niekiedy mimo wszystko fugi stawiają spory opór, więc konieczne jest ich zmiękczenie – w tym celu nakłada się na nie rozpuszczalnik do silikonu w formie pasty. Kupując specjalny preparat w sklepach z chemią budowlaną, nie musisz obawiać się, że wejdzie on w reakcję z glazurą. Sam proces usuwania starego silikonu polega na wycięciu go nożykiem – zadanie to wymaga nieco cierpliwości i precyzji, ale nie jest trudne. Wbrew pozorom w ten sposób już w kilkanaście minut można pozbyć się starego silikonu. Następnie konieczne jest przetarcie przestrzeni wilgotną ściereczką. Nowe fugi można dokładać wtedy, gdy powierzchnia zostanie porządnie osuszona.