Niezbędne narzędzia na wyprawy rowerowe i motocyklowe

Logistyka i transport

Wybierasz się w dłuższą trasę motocyklem i zastanawiasz się, co ze sobą zabrać? Wbrew pozorom, nawet tak błahy szczegół jak przepalona żarówka czy urwane mocowanie kufra może znacząco obniżyć komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz zmusić nas do długiego postoju i szukania profesjonalnej pomocy. Jednak zabierając ze sobą niezbędne wyposażenie oraz kilka narzędzi będziemy mogli zapewnić sobie spokój i szybko naprawić wiele usterek. Co więc warto schować do bagażu przed kilkudniową wyprawą?

Jakie narzędzia ze sobą zabrać na wyprawę motorem lub rowerem?

Przed wyruszeniem w trasę warto skompletować zestaw podstawowych narzędzi – można zrobić to samodzielnie lub kupić już gotowe zestawy, kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów, które zamknięte są w specjalnym pokrowcom i dzięki temu zajmują mało miejsc. Komplet taki można uzupełnić w kieszonkowy mulitoot, który potrafi być połączeniem nawet 10 różnych narzędzi. Jednak sam zakup takiego zestawu to jeszcze nie koniec – przed wyruszeniem w podróż warto poświęcić trochę czasu, aby sprawdzić, czy zawarte w nim klucze umożliwiają odkręcenie najważniejszych elementów, takich jak lusterka, klosz reflektora czy dźwignia sprzęgła i hamulca.

Kolejnym praktycznym narzędziem jest komplet łyżek do opon, które pozwolą na szybką i sprawną wymianę dętki lub zdemontowanie opony do naprawy. Najlepszym sposobem na naprawę przebitej opony jest uszczelniacz w płynie, który w kilka sekund rozwiąże nasz problem. Podczas dłuższej podróży z pewnością przyda się zestaw naprawczy linki gazu i sprzęgła oraz smar do łańcucha – ten ostatni będzie praktycznym sposobem na zabezpieczenie łańcucha po jeździe w deszczu.

Co jeszcze warto ze sobą zabrać w podróż motorem lub rowerem?

W podróż warto zabrać także kilka innych elementów. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o apteczce – może się przydać zarówno nam, jak i innym kierowcom, którym będziemy mogli pomóc. Nawet jeżeli mamy GPS oraz telefon dobrym rozwiązaniem jest spakowanie papierowej mapy regionu, która przyda się, gdy nasza elektronika się rozładuje albo zepsuje – co również może się zdarzyć. Szukając powerbanku na wyprawę, najlepiej zdecydować się na model, za pomocą którego można odpalić motor z rozładowanym akumulatorem. Jeżeli wybierasz się na podróż po odludziach praktycznym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karnistra oraz niewielkich zapasów wody – już 2 litry powinno być wystarczające. Do innych bardzo praktycznych elementów należy kamizelka odblaskowa i latarka – najlepiej czołowa. Siatka bagażowa i paski transportowe mogą natomiast przydać się, gdy pasek podtrzymujący nasz bagaż ulegnie rozerwaniu.