Rodzaje opon i ich specyfika

Logistyka i transport

Opony w znacznym stopniu decydują o komforcie jazdy i bezpieczeństwie. Jest to oczywiste, że nie należy jeździć na oponach ze startym bieżnikiem – zwłaszcza w trudnych warunkach. Wiele osób jednak zwleka z kupnem nowego zestawu, a tyczy się to nie tylko aut z dużym przebiegiem. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów opon. Warto poznać charakterystykę poszczególnych modeli, aby dobrze przygotować się na nadchodzące warunki pogodowe.

Opony zimowe

Doskonale sprawdzą się na pokrytych lodem i śniegiem nawierzchniach. Ich mieszanka gumowa zawiera dużo kauczuku naturalnego, co sprawia, że nie twardnieją pod wpływem temperatury poniżej 7°C. Ich giętkość i elastyczność pomoże skrócić drogę hamowania. Bieżnik dostosowany jest do trudnych warunków pogodowych, to dzięki wyżłobieniom opona wkopuje się śnieg, tworząc lepszą przyczepność. Opon zimowych nie powinno się używać latem. Mając styczność z suchą nawierzchnią, bieżnik ściera się, powodując opór przy toczeniu, a co za tym idzie – większe spalanie.

Opony letnie

Najlepiej sprawdzają się na nawierzchni suchej, dzięki specjalnej, twardej mieszance gumowej. Dostosowane są również do temperatur powyżej 10°C. Bieżnik posiada wiele rowków zapewniających odprowadzanie wody przy dużych opadach deszczu. Analogicznie, nie nadają się do jazdy w sezonie zimowy. Trudniej sobie także w zaspach śnieżnych i na lodzie.

Opony całoroczne

Są hybrydą opon letnich i zimowych. Teoretycznie można je używać przez cały rok, jednak są dedykowane dla kierowców nie jeżdżących w skrajnych warunkach pogodowych. Warto zaznaczyć, że jest to wyjście najbardziej ekonomiczne.

Opony szerokie

Zyskują coraz większą popularność wśród pasjonatów motoryzacji. Szersza opona zapewnia lepszą przyczepność. Chociaż ten rodzaj opon stworzony został z myślą o nawierzchniach suchych, z powodzeniem można na nim jeździć również zimą. Wadą jest jednak cena oraz większe zużycie paliwa spowodowane większymi oporami tarcia względem nawierzchni.

Opony niskoprofilowe

Są to opony, których stosunek szerokości do wysokości wynosi więcej niż 50%. Ten rodzaj opon jest rzadko spotykany na drogach. Ich wyjątkowy rozmiar prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa oraz do zmniejszenia komfortu jazdy. Główną zaletą tych opon wydaje się być, ich design.