Łóżko chowane w suficie – czym jest i czy warto?

Dom, Wyposażenie wnętrz

Dysponujesz niewielką przestrzenią w domu i zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce? W obecnych czasach, ceny za nieruchomości rosną w zatrważającym tempie, więc problem ten dotyczy coraz większej gruby osób. Jednym z elementów, który zajmuje najwięcej miejsca, jest łóżko – chociaż nie sposób z niego zrezygnować, istnieje wiele skutecznych sposobów, aby znaleźć na nie miejsce w małym mieszkaniu. Dowiedz się, czym jest łóżko chowane w suficie, czyli jeden z najnowocześniejszych trendów, który zawędrował do nas z Zachodu.

Łóżko chowane w suficie – na czym polega?

Łóżko chowane w suficie to bardzo kreatywne rozwiązanie, które nieśmiało zaczyna pojawiać się również w domach naszych rodaków. Chociaż trend ten nie jest jeszcze dobrze poznany, już spotkał się z miłym odzewem – szczególnie przypadł do gustu właścicielom małych mieszkań. Na czym polega? Rozwiązanie to opiera się na mechanizmie przeciwwagi, dzięki któremu łóżko można podnosić i opuszczać bez żadnego wysiłku. Najczęściej wyposażone są one w specjalną szynę – niekiedy również mogą to być dwa elementy – schowaną w jednym z krótszych boków, której część znajduje się zamontowana w ścianie.  W momencie opuszczania materaca, przeciwwaga umieszczona w kolumnie przesuwa się w górę, a następnie pojawiają się wcześniej niewidoczne nóżki, dzięki czemu łóżko może stanąć stabilnie na podłodze. W czasie dnia jest niewidoczne, ponieważ znajduje się w wydzielonej wnęce w suficie. Istnieje też inny wariant tego rozwiązania, który wykorzystuje mechanizm z linami. Do zamontowania go, niezbędny jest jednak solidny, najlepiej betonowy sufit, który z powodzeniem utrzyma łóżko. Mechanizm taki posiada linie, które opuszczają i wciągają łóżko – w takim przypadku wyposażone ono jest w specjalne wzmocnienie, które jednak nie jest widoczne. Co ciekawe, łóżko takie w ciągu nocy nie dotyka podłogi, ale jest zawieszone kilka centymetrów nad nią. Nowocześniejsze modele wykorzystują silniki elektryczne i mogą być sterowane pilotem.

Łóżko chowane w suficie – czy warto?

Łóżko chowane w suficie to nowość w naszym kraju. Komu przypadnie do gustu takie rozwiązanie? Przede wszystkim osobom, które nie boją się nowoczesnych i oryginalnych rozwiązań. Sprawdzi się ono zwłaszcza w małym mieszkaniu, w którym liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. Dzięki tej nowoczesnej technologii, w kilka sekund można zamienić sypialnię w salon lub pokój dzienny. Co ciekawe, łóżka nawet nie trzeba ścielić czy składać, wystarczy schować je na czas użytkowania pokoju lub niespodziewanej wizyty gości.