Jaki elektrozaczep do furtki wybrać?

Dom

Zatrzaski zwalniające, elektrorygle, rygle elektroniczne, elektrozaczepy. Wszystkie te nazwy dotyczą dokładnie tych samych produktów, czyli elektromagnetycznych urządzeń wykorzystywanych do przewodowego, zdalnego otwierania bram wjazdowych, furtek czy drzwi wejściowych. Są one niezbędnymi częściami instalacji kontroli dostępu stosowanych zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach, kamienicach, firmach czy budynkach użyteczności publicznej. By wybrać właściwy model produktu warto wiedzieć z czego jest zbudowany i jak działa elektrozaczep. Informacje dotyczące tych tematów przedstawiamy w niniejszym artykule.

Zamek do furtki elektrozaczep – budowa

Pierwszym elementem omawianych produktów jest szyld, czyli rodzaj okucia umożliwiający prawidłową instalację urządzenie w ościeżnicy. Szyld dodatkowo zakrywa urządzenie. Następna część, którą ma każdy elektrozaczep do drzwi i furtek, to funkcja pamięci, czyli blokada otwarcia. To właśnie dzięki niej możemy sterować pracą zaczepu, podając lub odcinając od niego impuls napięciowy. Każdy elektrozaczep z pamięcią będzie się składał również z:

  • blokady zapadki – utrzymującej zaczep stale w pozycji otwartej;
  • zacisków – dzięki którym możliwe jest prawidłowe podłączenie zasilania;
  • ochronnej obudowy – asymetrycznej bądź symetrycznej, pełniącej funkcję ochrony urządzenia;
  • zapadki – która nie pozwala na wykonanie urządzeniu ruchu wstecznego, jest to rodzaj dźwigni blokującej.

Elektrozaczep rewersyjny a awersyjny

Analizując to, jak działa elektrozaczep, szybko znajdziemy dwa rodzaje tego przedmiotu. Pierwszy z nich to elektrozaczep awersyjny (NC). Do jego otwarcia dochodzi w momencie, w którym następuje przepływ prądu. Gdy do zacisków cewki zasilającej dostarczone zostaje napięcie, wtedy blokada układu dźwigni jest zwalniana, a wraz z nią następuje zwolnienie zapadki rygla w drzwiach.

Zasada działania elektrozaczepu rewersyjnego (NO) jest zupełnie inna. Urządzenia te otwierają się bowiem tylko wtedy, gdy dochodzi do zaniku napięcia. Gdy napięcie jest dostarczane, wtedy zamek utrzymywany jest w pozycji zamkniętej. Gdzie jest stosowane takie rozwiązanie? Zwłaszcza jako elektrozaczep rewersyjny do drzwi ppoż., czyli drzwi ewakuacyjnych. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Gdy bowiem odcięte zostaje zasilanie, pracownicy, klienci czy domownicy mają możliwość łatwego ewakuowania się z miejsca zdarzenia. Gdy natomiast wszystko jest w porządku – drzwi czy furtka pozostają stale zamknięte, co jest dobrą ochroną antykradzieżową.