Triki powiększające małe mieszkanie

Wyposażenie wnętrz

Aranżacja przestronnego mieszkania nie stanowi zbyt dużego wyzwania – nawet bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności z łatwością można zamienić je na funkcjonalną przestrzeń, w której domownicy będą się czuli wygodnie. Jednak już urządzenie małego wnętrza jest o wiele bardziej skomplikowane. Nawet najmniejszy błąd potrafi je niepotrzebnie przytłoczyć i sprawić, że będzie o wiele mniej funkcjonalne. Jakimi zasadami należy się kierować, urządzając małe mieszkanie? Oto kilka wskazówek.

Małe mieszkanie – jak je urządzić?

Małe mieszkanie można zaaranżować w dowolnym stylu i charakterze, jednak najważniejsze jest trzymanie się zasady – mniej, znaczy więcej. Nadmiar ozdób, kolorów i wyposażenia przytłacza przestrzeń, przez wydaje się jeszcze mniejsza. Jak temu zapobiec? Najlepiej podzielić przestrzeń n poszczególne strefy – na przykład dzienną, w której znajdzie się salon, nocną wraz z sypialną oraz kuchenną, przeznaczoną do przygotowywania i spożywania posiłków. W mocno małych mieszkaniach, można to zrobić poprzez ustawienie parawanu lub regału z książkami w odpowiednim miejscu. Strefę sypialnianą możesz wydzielić za pomocą szafy na ubrania. Natomiast kuchnie od salonu warto wydzielić, wykorzystując ściankę działową z ażurowych paneli. W małych metrażach warto ograniczać ilość mebli i przedmiotów. Doskonałym wyborem okażą się meble wielofunkcyjne, dzięki którym maksymalnie można zagospodarować niewielką przestrzeń.

Triki powiększające mieszkanie

Możesz wykorzystać kilka praktycznych trików, aby zamienić małe mieszkanie w przestronną i funkcjonalną przestrzeń. Duży wpływ na postrzeganie wnętrza ma zwłaszcza podłoga – najlepiej, jeżeli jest ona jasna i jednolita. Kolory na ścianach również mają duże znaczenie – warto wybierać jasne barwy, które odbijają światło. Beże, biele i szarości optycznie powiększają mieszkanie i wnoszą do niego powiew świeżości. Aby wnętrze nie prezentowało się nudno, jasny odcienie można przełamać ciemniejszymi dekoracjami. Innym prostym sposobem na powiększenie przestrzeni są lustra – można zamontować je w praktycznie każdym pomieszczeniu.