Jaki styl wnętrzarski sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Wyposażenie wnętrz

Większość osób marzy o własnym mieszkaniu. Jednak ze względu na rosnące ceny nieruchomości, mało kto może pozwolić sobie na zakup przestronnego domu – szczególne, jeżeli mieszka w dużym mieście. Coraz więcej osób decyduje się więc na zamieszkanie w kawalerkach lub małych, jednopokojowych lokalach. Jeżeli właśnie tak jest w Twojej sytuacji, być może zastanawiasz się, co zrobić, aby mimo małej przestrzeni do zagospodarowania, miejsce to było stylowe oraz atrakcyjne. Dowiedz się, jakie style sprawdzą się w niedużych mieszkaniach!

Style wnętrzarskie do małych mieszkań

Jeżeli nie dysponujesz nadmiarem przestrzeni, aranżacja wnętrza musi być bardzo starannie przemyślana. Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby osiągnąć pożądany efekt. Przede wszystkim, musisz zdać sobie sprawę, że na takiej powierzchni, nie sprawdzi się każdy styl – odpadają między innymi aranżacje loftowe, glamour czy klasyczne, które potrzebują dużo miejsca, aby prezentowały się atrakcyjnie. Istnieje jednak wiele innych możliwości – doskonałą propozycją jest ponadczasowy oraz łatwy do zaaranżowania styl skandynawski. Jest on bardzo popularny w Polsce ze względu na niskie koszty oraz dużą dostępność wyposażenia wnętrza. Opiera się on na jasnych kolorach, głównie bieli oraz naturalnych materiałach – między innymi na drewnie. Najważniejszą zasadą jest mała ilość ozdób oraz dodatków – wnętrze nie powinno być przytłoczone. Najlepiej zrezygnować z dekoracji ustawionych na stołach lub półkach i zastąpić je dużym lustrem lub obrazem. Decydując się na styl skandynawski, wybieraj meble o ascetycznych liniach i prostych formach.

Jakie inne style sprawdzą się w małym mieszkaniu?

Kolejnym stylem, który doskonale pasuje do małych wnętrz, jest prowansalski. Opiera się on na pastelowych barwach, głównie kolorze lawendowym. Jego znakiem charakterystycznym są meble utrzymane w eleganckim stylu – z powodzeniem możesz postawić na fotele rattanowe, tapicerowane sofy ze stylowymi rączkami czy szafki z ozdobnymi gałkami. W mieszkaniach prowansalskich nie powinno zabraknąć barwnych i kolorowych tkanin – ulubionym motywem tego stylu są drobne kwiaty. Zasłony, obicia sof czy obrusy mogą być utrzymane w jasnych i pastelowych odcieniach, na przykład błękitnym, fioletowym czy różowym. Kolejnym stylem, który sprawdzi się na małych powierzchniach jest vintage – królują w nim meble i dodatki pochodzące z lat 50’ czy 60’. Warto pokusić się o meble lub sprzęty AGD w stylu retro, między innymi skórzaną sofę czy komodę na finezyjnych nóżkach.