
Regularne serwisowanie samochodu to oszczędność
Regularne serwisowanie samochodu jest jedną z najważniejszych czynności, o jakich musisz pamiętać, by długo cieszyć się jego bezproblemową eksploatacją. Niestety wielu kierowców zapomina lub ignoruje ten aspekt użytkowania swojego pojazdu, co często kończy się przedwczesnymi awariami i znacznie wyższymi kosztami napraw. O czym pamiętać, by samochód służył długo i niezawodnie? Jak często należy serwisować pojazd?
Silnik i jego osprzęt
Bez wątpienia za najważniejszy element samochodu należy uznać jego silnik. To właśnie dzięki poprawnej pracy tego podzespołu może on się przemieszczać i zawozić nas w wybrane miejsce. To również jest najdroższy w naprawie element samochodu (wraz z układem przeniesienia napędu), dlatego szczególnie ważne jest utrzymywanie go w nienagannej kondycji. Wśród najważniejszych elementów, o których nie możemy zapominać, warto wspomnieć:
- Kontroli poziomu oleju (okresowo co kilka tygodni) oraz o regularnej wymianie,
- Kontroli płynu chłodniczego – zbyt niski poziom może doprowadzić do poważnych awarii,
- Przeglądzie wizualnym komory silnika – wszelkie wycieki lub wydostawanie się dymu podczas pracy silnika powinny skłonić nas do wizyty u mechanika.
Układ hamulcowy i kierowniczy
To elementy kluczowe dla bezpieczeństwa pojazdu, a więc i jego pasażerów. Jakiekolwiek nietypowe dźwięki produkowane podczas hamowania powinny natychmiast zwrócić naszą uwagę, podobnie jak „bicie” kierownicy podczas wykonywania tego manewru lub ściąganie w jedną stronę. To najprawdopodobniej objawy zużytych klocków lub tarcz hamulcowych. Również dziwne zachowanie pedału hamulca – np. zbyt miękka praca, konieczność kilkukrotnego wciskania dla uzyskania efektu lub niewracanie na swoje pierwotne położenie powinny nas zaalarmować.
W przypadku układu kierowniczego również należy zwracać uwagę na dziwne dźwięki i skutanie – zwłaszcza podczas pokonywania nierówności. Również silne wibracje czy charakterystyczne stukanie – zwłaszcza podczas ruszania ze skręconymi kołami (nigdy nie rób tego gwałtownie) – wskazują na niedociągnięcia ze strony układu kierowniczego. Do tego może dołączyć również „pływanie” podczas wykonywania manewrów, co może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa, dlatego nie należy zwlekać z oddaniem samochodu do mechanika po zauważeniu takich objawów.
Przeglądaj regularnie, a zaoszczędzisz
Posiadanie i eksploatacja samochodu związana jest z pewnymi kosztami. Jednym z najlepszych sposobów na ich ograniczenie jest regularne wykonywanie przeglądów okresowych i naprawianie usterek, zanim jeszcze przyczynią się do powstania poważnych problemów, wymagających głębszych interwencji. Dlatego, jeśli posiadasz samochód, to pozwól sobie na zaniedbania w jego konserwacji.