Czyste powietrze w Twoim domu

Remont

Czyste powietrze, jeszcze do niedawna uważane za coś oczywistego, powoli staje się towarem luksusowym. Ruch uliczny, produkcja energii elektrycznej, niskiej jakości ogrzewanie – wszystko razem w dramatycznym stopniu pogorszyło jakość powietrza, którym oddychamy. Niestety w naszych domach często nie jest lepiej – wystarczy przecież otworzyć okno, by zanieczyszczenia dostały się do wnętrza. By chociaż w domu móc oddychać pełną piersią powstały oczyszczacze powietrza. Co warto o nich wiedzieć?

Metody oczyszczania powietrza

Najczęściej spotykanym sposobem na oczyszczanie powietrza są filtry wbudowane w urządzenia zapewniające wentylację mechaniczną pomieszczeń. Systemy klimatyzacji, rekuperatory i inne systemy usprawniające wymianę gazową wymuszają przepływ powietrza przez jeden lub kilka filtrów o różnej gradacji, co sprawia, że zanim dotrze ono do wnętrza, jest dogłębnie oczyszczone. Filtry o stopniowanej wielkości (aż do filtra HEPA włącznie) skutecznie zatrzymują niemal wszystkie zanieczyszczenia fizyczne, ale nie wystarczają do usunięcia zanieczyszczeń chemicznych. Tu najczęściej pomocne okazują się np. filtry węglowe, z aktywnym węglem, jak również systemy z promiennikami UV czy jonizatorami.

Nie każdy może pozwolić sobie na montaż wentylacji mechanicznej, toteż opracowano rozwiązania pozwalające ograniczyć przenikanie zanieczyszczeń wraz ze swobodnie przenikającym do wnętrza powietrzem. Nawiewniki ścienne i okienne mogą również być wyposażone w filtry o różnej średnicy włókien, jednak znacząco obniżają one wydajność wywietrzników – co zmusza do stosowania ich w większej ilości i rozmiaru.

Innym, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, są przenośne oczyszczacze powietrza. Są one najprostszym w użyciu urządzeniem – nie wymagają żadnych przeróbek w aktualnym systemie wentylacyjnym, a przy tym skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń – zarówno tych z zewnątrz, jak i generowanych we wnętrzu pomieszczenia. Pozwalają one na skuteczne usuwanie alergenów, roztoczy, a także gazowych zanieczyszczeń znajdujących się we wnętrzu pomieszczeń.

Czy warto?

Oddychanie czystym i świeżym powietrzem jest prawem każdego człowieka. Niestety coraz trudniej o zapewnienie go sobie i swojej rodzinie, szczególnie mieszkając w wielkim mieście. Z tego względu chociaż w swoim mieszkaniu warto zadbać o jego najwyższą jakość.