Firany bez karnisza

Wyposażenie wnętrz

Chciałbyś ozdobić swoje okno pięknymi firanami? To chętnie wybierane ozdoby, które znowu wracają do łask. Pojawiają się jednak w nowoczesnej odsłonie – powinny być lekkie, zwiewne, najlepiej białe, wprowadzając do wnętrza powiew świeżości oraz optycznie powiększając pomieszczenie. W nowoczesnych wnętrzach wiele osób rezygnuje jednak z karnisza, na przykład dlatego, że potrafi on zająć dużo miejsca lub niepotrzebnie przytłacza wnętrze. Przedstawiamy kilka praktycznych sposób, jak powiesić firanki w domowym zaciszu bez karnisza.

Firany bez karnisza – sprytne sposoby

Jeżeli rezygnujesz z posiadania karnisza, ponieważ po prostu nie masz odpowiedniej ilości miejsca, z pewnością do gustu przypadną Ci szyny sufitowe. To bardzo eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Szyna sufitowa to proste elementy montowany bezpośrednio do sufitu – bez problemu można je przycinać oraz łączyć, aby dopasować do charakteru wnętrza. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli masz niestandardowy układ okien i nie wiesz, jak je zaaranżować. Szyny najlepiej prezentują się w przypadku dużych, balkonowych przeszkleń lub okien narożnych. Sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ zajmują mało miejsca – a nawet mogą je optycznie powiększyć. Dzięki nim firany będą niejako „spływały” prosto z sufitu na podłogę, co zapewni bardzo interesujący efekt.

Firanki bez karnisza w kuchni

Zastanawiasz się, jak ozdobić okno w kuchni? Szukasz dekoracji, która zapewni Ci poczucie prywatności, jednak nie będzie wymagała użycia karnisza? Postaw na zazdrostki, czyli drobne firanki zawieszane na ramie okiennej. To uroczy i prosty sposób, aby podkreślić przytulny charakter pomieszczenia. Sprawdzi się szczególnie w kuchniach utrzymanych w rustykalnym stylu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w nowoczesnym wnętrz – warto wtedy postawić na proste modele, bez zbędnych marszczeń czy kokardek. Najlepiej, jeżeli utrzymane są w stonowanym odcieniu, na przykład szarym. Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów zazdrostek – mogą być montowane w połowie ramy okiennej lub jedynie przy dolnej krawędzi.