Torby i sakwy na motocykl

Logistyka i transport

Wyprawy motocyklowe są nie tylko niezwykle ekscytujące, ale też potrafią być nieprzewidywalne. To właśnie dlatego uważa się, że rollbag oraz sakwy motocyklowe są bardzo praktycznym wyposażeniem nie tylko motocykli turystycznych, ale też enduro. Zwłaszcza gdy wybieramy się na kilkudniowy wypad za miasto, warto zadbać o odpowiednio spakowany bagaż, który nie będzie przeszkadzał w jeździe. Na jakie sakwy i rollbagi postawić?

Sakwy motocyklowe enduro

Producenci akcesoriów do motorów oferują szeroki wybór różnego rodzaju kufrów motocyklowych. Sakwy do jazdy enduro powinny jednak być przystosowane do specjalnych warunków. Dlaczego uniwersalne modele okażą się niewystarczające? Warto wyobrazić sobie tylko, że podczas jazdy w terenie nagle musimy przeprawić się przez rzekę. Wystarczy chwila nieuwagi, aby sakwy zostały zmoczone – jeżeli nie są wodoodporne, oznacza to, że wszystkie nasze ubrania, a nawet śpiwór czy namiot będą mokre, i to na samym początku wyprawy. Co więcej, uniwersalne modele bez specjalnego stelaża mogą odbierać radość z całej podróży – na przykład, gdy będą podskakiwać na każdej dziurze lub wydawać dziwne dźwięki. Wtedy zamiast skupiać się na jeździe, z niepokojem będziemy zastanawiać się, czy wytrzymają do kolejnego przystanku. Zwykłe sakwy mocowane pasami są dobrym wyjściem w przypadku motocykli szosowych lub sportowych – nie sprawdzą się jednak w czasie dłuższych wypraw, cross oraz enduro.

Jakie sakwy motocyklowe i rollbag wybrać?

Wybierając sakwy motocyklowe, na pierwszym miejscu należy zwracać uwagę na to, czy są wodoodporne – powinny też być szczelne i nie mogą przepuszczać do wnętrza piasku. Dotyczy to również funkcjonalnych modeli typu rollbag, które z powodzeniem pomieszczą śpiwór, namiot, karimatę, a nawet niektóre części motocyklowe. Wodoodporność tych akcesoriów jest niezwykle ważna, aby cała podróż przebiegła, tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Sakwy powinny też być wyposażone w stelaż, dzięki czemu będą stabilnie umocowane nawet podczas ekstremalnej jazdy. Odpowiedni system mocowania – najlepiej, jeśli umożliwia połączenie kilku toreb – zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort. Jeżeli planujemy regularnie udawać się na dłuższe wyprawy, warto postawić na modele, które dają możliwość rozbudowy bagażu. Dobrze, jeżeli są on wykonane z materiałów odpornych na ścieranie. Mile widziane są też elementy odblaskowe, które zapewnią dodatkową widoczność na asfalcie oraz ich łatwy i szybki montaż. Sakwy przeznaczone do motorów enduro muszą też być łatwe w utrzymaniu czystości.