Uprawa bonsai w domu – co warto wiedzieć?

Wyposażenie wnętrz

Podobają Ci się miniaturowe drzewka Bonsai? Stają się one coraz popularniejsze w naszym kraju. Być może jednak wydaje Ci się, że uprawa tak unikatowej rośliny jest niezwykle trudna, albo wręcz nieosiągalna. Chociaż to prawda, że jest ona dużym wyzwaniem, wystarczy trzymać się podstawowych zasad uprawy, aby w domowym zaciszu cieszyć się pięknym bonsai. O czym więc warto pamiętać? Oto kilka wskazówek,

Uprawa bonsai – co warto wiedzieć?

Pierwszym krokiem, aby uzyskać piękne drzewka jest uzyskanie odpowiedniego drzewka. Można to zrobić co pomocą dwóch sposobów – poprzez kupienie zarośniętego materiału, gotowego do zadrutowania i przycięcia, co nazywa się prebonsai lub za pomocą jednej z kilku technik uprawy. Najważniejszym elementem jest jednak wybranie takiego gatunku rośliny, który będzie odpowiedni do naszych warunków klimatycznych. Możesz zdecydować się na rośliny subtropikalne, które jednak będziesz mógł hodować tylko wewnątrz lub też rodzime gatunki, przystosowane do miejscowych warunków. Jeżeli już wybrałeś konkretną roślinę, warto przejść do działania – musisz pozyskać drzewko, którego stylizacją i pielęgnacją się zajmiesz.

Własne Bonsai – skąd je wziąć?

Najłatwiejszym sposobem jest zakup drzewka ze sklepu lub wybranie z oferty drzewka formowane szkółka. Oferują one różnego rodzaju rośliny, różniące się kształtem i rozmiarem – ich większe, tym wyższa jest cena. Roślinkę można też uzyskać z natury, ale konieczne jest zapoznanie się z miejscowym prawem, nierzadko jest to możliwe tylko za zgodą odpowiednich służb. Jeszcze innym sposobem jest uprawa drzewa z sadzonki lub wysiewu – to jednak opcja, która wymaga nieco więcej cierpliwości, ponieważ musi upłynąć od 3-5 lat zanim zaczniesz je formować. Świetnym sposobem, aby sprawić sobie drzewko Bonsai jest zakup zestawu startowego, to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga kilku lat oczekiwania i nie jest tak drogie jak ukształtowana roślina. Zestaw taki zazwyczaj zawiera młodą roślinkę, płaską doniczkę, drut oraz instrukcję, która pokazuje jak w 3 prostych krokach stworzyć własne Bonsai, poprzez odpowiednie przycięcie, przesadzenie drzewka oraz drutowanie.