Jak ogrzewać dużą halę stalową?

Ogrzewanie i Klimatyzacja

Wybór i instalacja odpowiedniego ogrzewania do hali produkcyjnej zwykle spędza sen z powiek ich właścicielom. Mamy bowiem do czynienia z obiektem o dużej kubaturze, w którym powinna przez cały rok panować umożliwiająca pracę temperatura. Na co zwrócić więc uwagę podczas planowania tego ważnego elementu wyposażenia?

Specyfika hali

Projektując ogrzewanie hali stalowej, warto stale mieć na uwadze charakter, w jakim będzie ona wykorzystywana. Najczęściej w jej wnętrzu będą znajdowali się pracownicy, którym należy zapewnić odpowiednie warunki pracy – nie tylko pod względem temperaturowym, ale również w zakresie pozostałych warunków pracy, np. natężenia hałasu. Bardzo często bowiem wydajne systemy grzewcze cechują się emisją znacznego hałasu, co w przypadku osób przebywających w ich wnętrzu godzinami staje się uciążliwe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego, oprócz wydajności samej instalacji grzewczej to właśnie hałas powinien być jednym z czynników branych pod uwagę.

Innym aspektem, o którym nie można zapomnieć, jest utrata ciepła podczas każdorazowego otwierania drzwi czy bram. System grzewczy powinien mieć wystarczającą wydajność, by szybko przywrócić temperaturę wnętrza do wartości pożądanych – umożliwi to nie tylko dłuższą pracę w komfortowych warunkach, ale również oszczędność energii do ogrzania pomieszczenia. Ważnym elementem jest również dbałość o cyrkulację i wymianę znajdującego się we wnętrzu powietrza.

Jakie rozwiązania się sprawdzają?

Zanim się przystąpi do zaprojektowania ogrzewania hali stalowej, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Często wykorzystywane są zestawy centralnego ogrzewania, w których do przekazywania ciepła używa się grzejników wodnych – rozwiązanie takie sprawdza się zwłaszcza jeśli temperatura musi być utrzymywana przez cały czas. Inną propozycją są nagrzewnice powietrzne, których największą zaletą jest możliwość błyskawicznego podniesienia temperatury powietrza do pożądanego poziomu – ich wariacją mogą być kurtyny powietrzne. Coraz częściej wykorzystywane są także promienniki cieplne – wodne bądź wykorzystujące promieniowanie podczerwone.