Sekrety pięknego trawnika

Ogród

Piękna, gęsta murawa niczym luksusowy dywan to marzenie prawie każdego właściciela ogrodu. Soczyście zielony trawnik, pozbawiony przerzedzeń kusi do relaksu oraz zachęca dzieci do doskonałej zabawy. Osiągnięcie takiego efektu nie jest jednak łatwe, dobrze zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto chociaż raz w życiu zajmował się pielęgnacją murawy. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych zasad oraz wykazać się cierpliwością, aby doczekać się doskonałych efektów.

Sekret pięknego trawnika

Sekretem do uzyskania pięknego trawnika jest systematyczna i umiejętna pielęgnacja, która nie może być zbyt agresywna. Jednym z najważniejszych prac pielęgnacyjnych jest jego koszenie – jeżeli robimy to regularnie stymulujemy go do wzrostu i krzewienia się oraz ograniczamy rozwój chwastów. Warto tutaj trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim, lepiej jest trawnik kosić częściej, ale mniej niż rzadko a dużo. Najlepiej pilnować, aby miał on około 3-4 cm wysokości. Do koszenia przystępujemy tylko wtedy, gdy trawa jest sucha, a po ukończeniu prac obficie go podlewamy – najlepszym momentem jest poranek lub wieczór, gdy nie ma intensywnego słońca. Nie małe znaczenie ma jakość narzędzi, które do tego używamy – nóż kosiarki musi być bardzo ostry, tak aby ścinał pojedyncze źdźbła trawy, a nie je rozrywał. Dzięki temu, końcówki źdźbeł nie robią się białe, a trawnik ma piękny, intensywnie zielony kolor. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy murawa osiągnie 8-10 cm, a ostatnie zwykle w połowie października.

Podlewanie trawnika – jak to robić dobrze?

Piękny trawnik potrzebuje nie tylko umiejętnego i regularnego koszenia, ale też podlewania. Murawa ma duże wymagania wodne, może jednak usprawnić ten proces inwestując w systemy automatycznego nawadniania. Generalnie warto trzymać się zasady, że trawnik powinien być podlewany rzadziej, ale większą ilością wody – co jednak zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Nawadnianie wykonuje się co 2-3 dni, najczęściej w okresie od późnej wiosny aż do końca. Młode, niedawno założone murawy powinny być podlewane częściej, nawet codziennie, ale mniejszą ilością wody. Najważniejsze jest zachowanie równowagi i dostosowanie nawadniania do potrzeb podłoża, ponieważ zarówno niedobór, jak i zaleganie wody jest bardzo szkodliwe.