Toczenie metali

Obróbka

Toczenie to bardzo ważna gałąź obróbki metali. Dzięki stopniowemu zbieraniu warstwy materiału można nadać obrabianemu przedmiotowi pożądany kształt i wymiar, a od wykorzystanej metody zależy otrzymany efekt. O czym warto wiedzieć, zaczynając przygodę z toczeniem?

Toczenie w praktyce – krok po kroku

Spotkanie tokarki manualnej staje się w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze. Wszystko za sprawą rosnącej popularności tokarek CNC, które zrewolucjonizowały procesy obróbki skrawaniem. Dlatego skupmy się głównie na obróbce realizowanej przy użyciu tego rodzaju obrabiarek.

Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu 3D, do czego wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie do projektowania. Następnie stworzony pan musi zostać przetłumaczony na język rozpoznawany przez maszynę, tak, aby zaprojektować poszczególne ruchy urządzenia. Ustalane są także różne szczegóły techniczne, m.in. prędkość obróbki. Kolejnym krokiem jest zamocowanie materiału w uchwycie tokarki i wprawienie w ruch, podczas którego będzie następowała obróbka nożem tokarskim. Technologia CNC pozwala na uzyskanie dużej wydajności prac, a także na zminimalizowanie roli pracownika, którego głównym zadaniem po rozpoczęciu produkcji jest nadzorowanie jej przebiegu.

Toczenie metali – metody

W zależności od planowanych prac można sięgnąć po jedną z następujących metod toczenia, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie odmiennych rezultatów. Najczęściej wykonuje się toczenie:

  • Wzdłużne – kiedy nóż przemieszcza się równolegle z osią obrotu przedmiotu,
  • Poprzeczne – kiedy nóż przesuwa się prostopadle,
  • Kopiowe – jego celem jest wykonanie kopii, ruchy noża dokładnie odwzorowują kształt oryginału,
  • Kształtowe – same noże mają kształt przedmiotu, który chcemy nadać przedmiotowi.

Tokarka może ponadto służyć przy rozwiercaniu, radełkowaniu czy wierceniu w obrabianych metalach. Wysokiej kasy sprzęt to gwarancja dobrych wyników i wszechstronności urządzenia. Dlatego decydując się na zakup, warto mieć na uwadze coś więcej niż tylko cenę.