Operator maszyn sterowanych CNC – zawód przyszłości?

Obróbka

Zmiany na rynku pracy dynamicznie przyspieszają i nietrudno już dzisiaj zauważyć, że pojawiają się nowe zawody, podczas gdy wiele dotychczasowych odchodzi do przeszłości. Jedną z profesji związaną z nowoczesnymi technologiami, jest operator maszyn CNC. Czy jest to zawód, który ma przed sobą przyszłość?

Czym zajmuje się operator CNC?

Pojawienie się sterowanych numerycznie maszyn okazało się swoistą rewolucją dla prac polegających na powtarzalnym obrabianiu metali. CNC pozwoliło na przyspieszenie produkcji, zapewnienie jej większej powtarzalności i zredukowanie liczby błędów. Nic dziwnego zatem, że tak szybko zastępuje dotychczasowe linii produkcyjne i coraz częściej maszyny sterowane numerycznie są spotykane nawet w mniejszych zakładach.

Rola operatora CNC jest znacząco różna od zadań wykonywanych przez osoby obsługujące manualnie sterowane tokarki, frezarki czy wiertarki. Z racji na oparcie procesów produkcyjnych na zautomatyzowanych zadaniach, wykonywanych zgodnie z uprzednio opracowanym projektem, operator nie bierze bezpośredniego udziału w obróbce każdego detalu. Jego zadania związane są raczej z nadzorowaniem poprawnego realizowania planów, doboru odpowiednich materiałów, serwisowaniu maszyny, oceny zużycia poszczególnych elementów, jak i ewentualnych modyfikacji wykorzystywanego projektu. Z tego względu wymagania stawiane operatorom CNC są znacznie bardziej powiązane z elektroniką i programowaniem, niż przy tradycyjnych maszynach, gdzie najważniejsze są umiejętności techniczne.

Czy operator CNC to zawód przyszłości?

Oczywiście nie sposób przewidzieć, jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku pracy w ciągu następnych kilku czy kilkunastu lat. Jednak wyraźnie widać trend polegający na rosnącej popularności maszyn sterowanych numerycznie – pojawiają się one w coraz mniejszych, bardziej „rodzinnych” firmach. Z tego względu osoby, które potrafią się odnaleźć przy ich obsłudze i są w tym dobre, raczej nie powinny narzekać na brak pracy – teraz i w przewidywalnej przyszłości.