Maty wibroizolacyjne – czym są i do czego służą?
Maty wibroizolacyjne stosowane są w ekstremalnych warunkach, w których panuje hałas, wstrząsy oraz nieustające wibracje. Dzięki nim, mimo wielu rozpraszających czynników pracownicy mogą skupić się na swojej pracy i utrzymywać wydajność na wysokim poziomie. Maty wibroizolacyjne wykonane są z gumy, wyróżniają się wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Dlaczego są tak chętnie stosowane w przemyśle?
Maty wibroizolacyjne – zastosowanie w przemyśle
Maty wibroizolacyjne dzięki swoim cennym właściwościom są szeroko stosowane w przemyśle, sporcie, transporcie czy też budownictwie. Najczęściej spotykane są jednak w branżach przemysłowych – nic dziwnego, to właśnie maszyny i urządzenia generują najwięcej męczących wibracji. Tak naprawę, nawet nieduże i niepozorne sprzęty – gdy są włączone przez wiele godzin na dużych obrotach, wywołują wzmożone drgania. Jak w takich sytuacjach sprawdzają się maty wibroizolacyjne? Przede wszystkim tłumią wstrząsy i zapewniają ciszę, która pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, którzy są lepiej nastawieni do wykonywania swoich obowiązków. To również prosty sposób, aby zwiększyć wydajność pracy. Jednak to nie jedyne korzyści mat wibroizolacyjnych. Ich użytkowanie chroni przed uszkodzeniami drogie maszyny oraz podłogę w zakładach pracy. Nieustanne drgania dużych urządzeń potrafią bezpowrotnie zniszczyć posadzki, zwłaszcza te, które są wykonane z betonu. Gumowe maty skutecznie temu zapobiegają, wydłużając ich żywotność. Zakup niedrogich mat wibroizolacyjnych jest małych wydatkiem w porównaniu do naprawy pęknięć w posadzce.
Maty wibroizolacyjne w innych branżach
Maty wibroizolacyjne są coraz częściej wykorzystywane w transporcie. Potrafią skutecznie zabezpieczyć towar przed uszkodzeniem, minimalizując drgania i wstrząsy, których nie da się uniknąć podczas jazdy samochodem. Gumowe maty potrafią mieć bardzo wysoki współczynnik tłumienia – nawet do 18 dB. Dzięki temu zapewniają upragnioną cisze w biurach, galeriach handlowych czy salach fitness. Szczególnie praktyczne jest ich zastosowanie w siłowniach, ponieważ amortyzują upadek ciężarków nawet z większej wysokości, zabezpieczając przy tym zarówno podłogę, jak i sam sprzęt sportowy.