Rodzaje oświetlenia hal przemysłowych

Oświetlenie

Hale stalowe to bardzo uniwersalne obiekty, które cieszą się szerokim zastosowaniem. Zapewniają odpowiednią ilość miejsca, umożliwiają poprowadzenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a nawet odpowiednie ogrzewanie. Wyzwaniem może być jednak odpowiednie oświetlenie tego rodzaju obiektów, szczególnie, że często do ich wnętrze przedostaje się mała ilość światła słonecznego. W wielu przypadkach dodatkowe oświetlenie hali stalowej jest niezbędne – i to niezależnie, czy korzystamy z niej w dzień czy w nocy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Sztuczne oświetlenie w halach stalowych

Halowe przemysłowe najczęściej charakteryzują się dużą wysokością oraz powierzchnią. Nawet jeżeli zadbasz o odpowiednie przeszklenia w nich, to prawdopodobnie w dalszym ciągu ilość światła będzie nie wystarczająca. Jednocześnie większość aktywności, które są w nich podejmowanie wymagają dużego natężenia światła, które też sprzyja bezpieczeństwu. Co mówią na ten temat przepisy zawarte w Kodeksie Pracy? Zgodnie z nimi, natężenie światła powinno wynosić od 100 do 1000 luksów w zależności od charakteru wykonywanej czynności, co oznacza, że w niemal każdym przypadku należy postarać się o wydajny system oświetlenie. Najczęściej w tym celu stosowane są oprawy przemysłowe umieszczone na odpowiedniej wysokości w najbardziej ergonomicznych miejscach. W konkretnych przestrzeniach, gdzie znajdują się stanowiska przeznaczone do bardziej wymagającej pracy konieczne jest zainstalowanie dodatkowych źródeł światła. Nie mniejsze znaczenie ma też temperatura barwowa oświetlenia – zazwyczaj ma ono barwę naturalną, dzięki czemu pozytywnie wpływa na jakość wykonywanej pracy i samopoczucie pracowników.

Pasma świetlne oraz świetliki w halach stalowych

Chociaż większość hal produkcyjnych musi być wyposażonych w sztuczne oświetlenie, to mogą one posiadać także przeszklenia, zwiększające komfort użytkowania obiektu. W strefach przylegających do ścian najczęściej znajdują się tradycyjne okna lub duże przeszklenia. W miejscach oddalonych od ścian mogą znajdować się inne rozwiązania – na przykład świetliki dachowe, czyli charakterystyczne okna montowane bezpośrednio w połaci dachu.