Jak w prosty sposób obniżyć koszty ogrzewania?
Sezon grzewczy w Polsce trwa niemal pół roku. Najczęściej ogrzewanie mieszkania konieczne jest już w okresie rozpoczęcia kalendarzowej jesieni – na początku jedynie nocami, podczas których temperatura potrafi spadać bardzo nisko. Zimą ogrzewanie włączone jest niemal całą dobą. Dopiero na przełomie marca i kwietnia możemy z niego rezygnować. Nic dziwnego, że większość naszych rodaków, szuka jak najtańszych sposobów na zapewnienie sobie i członkom rodziny komfortu termicznego. Co można robić, aby nieco obniżyć rachunki za ogrzewanie? Oto kilka przykładów.
Jak obniżyć koszty ogrzewania?
Istnieje wiele sposób, aby obniżyć koszty ogrzewania – niektóre z nich można zastosować zimą podczas sezonu grzewczą, na inne warto zdecydować się latem lub wiosną, ponieważ wymagają drobnych robót budowlanych. Od czego więc zacząć?
Temperaturę należy dostosować do rodzaju pomieszczeń – oznacza to, że najcieplej powinno być w łazience, jednak już w sypialni lub kuchni może ona być sporo niższa. Uznaje się, że już 19-21 stopni C pozwala odczuwać komfort cieplny, a jak wiadomo, im niższa temperatura, tym mniejsza koszty ogrzewania. Kaloryfery warto też przykręcić, jeżeli wyjeżdżamy lub przez dłuższy czas nie ma nas w domu – temperatura nie powinna jednak być niższa niż 16 stopni, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na cały budynek.
Każdy dom należy regularnie wietrzyć, chociaż niesie to za sobą straty ciepła. Aby je zminimalizować, lepiej szeroko otworzyć okna na 5-10 minut oraz w tym czasie zakręcić grzejniki, niż trzymać je uchylone przez cały dzień. Intensywne, ale krótkie wietrzenie pozwala na pożądaną wymianę powietrza, ale nie doprowadza do wychłodzenia wnętrza, dlatego ten proces warto powtarzać nawet kilka razy dziennie.
Straty ciepła mogą powodować też zasłonięte lub zabudowane grzejniki – aby umożliwić im skuteczne ogrzewanie pomieszczenia, należy odpowiednio ustawić meble i inne sprzęty oraz zrezygnować z długich zasłon, które również mogą je przysłaniać. Za grzejnikami warto zamontować specjalne folie, uniemożliwiające przedostawanie się ciepła na zewnątrz.