Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dom

Z upływem czasu coraz bardziej rośnie świadomość ekologiczna Polaków, jak i zrozumienie korzyści, jakie za sobą niesie budowa coraz bardziej energooszczędnych domów. Jednym z rozwiązań, pozwalających wydatnie zredukować straty ciepła jest rekuperacja. Czym jest, jak działa i czy warto się nią zainteresować?

Rekuperacja – czyli co?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W odróżnieniu od najczęściej stosowanej wentylacji grawitacyjnej (np. otwartego okna czy kominach wentylacyjnych) nie powoduje ona wychładzania (lub nagrzewania) domu, dostarczając do jego wnętrza świeże powietrze. Wymiana powietrza odbywa się w kontrolowany sposób – tak, aby usuwane stare powietrze przekazywało swoją temperaturę napływającemu z zewnątrz. Podczas tego procesu świeże powietrze nie przejmuje wilgoci ani zanieczyszczeń z tego pochodzącego z wnętrza pomieszczenia.

Jak to działa?

Rekuperacja powietrza bazuje na wyciąganiu powietrza w dwóch kierunkach równocześnie. Powietrze zimne (czyli to z dworu) jest kierowane do wnętrza budynku, podczas gdy to z budynku jest wydalane na zewnątrz. Oba strumienie powietrza spotykają się w rekuperatorze, w sposób, który nie pozwala im na zmieszanie się ze sobą (poruszają się oddzielnymi kanalikami). Dodatkowo, powietrze kierowane do budynku jest oczyszczane, co pozwala osobom znajdującym się we wnętrzu na oddychanie pełną piersią, bez obaw o zanieczyszczenia i alergeny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można częściej wymieniać powietrze w pomieszczeniu, co poprawia samopoczucie przebywających w nim osób oraz zredukować rachunki za ogrzewanie, dzięki zredukowanym stratom ciepła, które zwykle są konsekwencją otwierania okien i wietrzenia.

Nie dziwi zatem rosnąca popularność rekuperatorów, które stają się nieodzownym elementem domów energooszczędnych i pasywnych, czyli konstrukcji ekologicznych i o niskich kosztach utrzymania i ogrzewania. W domach z rekuperatorami utrzymują się stabilniejsze temperatury, a powietrze jest świeże i czyste, co wydatnie poprawia samopoczucie ich mieszkańców.

Więcej o rekuperatorach na: http://sprawnawentylacja.pl/rekuperacja/