Dlaczego filtracja powietrza w domu jest tak ważna?

Dom

O szkodliwości zanieczyszczenia powietrza mówimy coraz częściej. Aby przeciwdziałać jego negatywnym skutkom, warto zadbać o filtrację powietrza także w swoim domu. Dlaczego to takie ważne?

Obecnie największym problemem dla czystości powietrza w Polsce jest smog. Temat smogu regularnie pojawia się w mediach w okresie grzewczym, ponieważ to właśnie wtedy jego poziom jest najwyższy.

Chociaż prowadzone są obecnie różne działania mające na celu zmniejszenie smogu w polskich miejscowościach, to jednak nadal możemy narazić się na jego szkodliwe działanie. Aby je zminimalizować, szczególnie ważna jest efektywna filtracja powietrza w domu oraz w innych pomieszczeniach, w których przebywamy.

Czym jest smog i jakie niesie ze sobą skutki?

Smog jest przede wszystkim wynikiem nieefektywnego spalania niskiej jakości węgla oraz śmieci w gospodarstwach domowych. Wywołują go również zakłady przemysłowe oraz spaliny samochodowe.

Na smog składają się głównie szkodliwe pyły PM10 oraz PM2.5, a także toksyczny benzo[a]piren, które utrzymują się w powietrzu i przedostają także do naszych domów.

W wielu miejscowościach w kraju normy zanieczyszczenia powietrza są regularnie przekraczane – to niebezpieczne dla zdrowia każdego człowieka. Szacuje się, że z powodu smogu w Polsce co roku umiera przedwcześnie ponad 40 tysięcy osób.

Skutki smogu:

  • kaszel i katar
  • zapalenia gardła
  • alergia i astma
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność serca i zawały
  • nowotwory, w tym płuc, krtani, gardła
  • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • wady wrodzone u dzieci

Zatem wtedy, gdy chcemy zmniejszyć niebezpieczeństwo takich schorzeń, powinniśmy pamiętać o tym, jak ważna jest skuteczna filtracja powietrza w domu – także tam smog może wpływać na nas negatywnie.

Jak filtrować powietrze w domu?

Aby zadbać o jakość powietrza w swoim domu, warto przede wszystkim zakupić oczyszczacz powietrza. Tego rodzaju urządzenia są obecnie coraz bardziej popularne także w Polsce.

Oczyszczacz pomaga w odfiltrowaniu z powietrza różnych zanieczyszczeń, w tym smogu, ale również takich jak kurz, roztocza, alergeny, bakterie, wirusy, grzyby, które również są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Dzięki oczyszczaczom filtracja powietrza w domu jest jeszcze bardziej efektywna – urządzenia te szybko i sprawnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, a także poprawiają jakość powietrza przez jego nawilżanie i jonizowanie.

Dodatkowym wsparciem w dbaniu o jakość powietrza w domu są rośliny doniczkowe, systematyczne odkurzanie, sprawnie działające systemy wentylacji i odpowiednie wietrzenie pomieszczeń – tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest czyste.