Zalety, wady i rodzaje tarasów w domach jednorodzinnych

Dom

Nie ma nic przyjemniejszego niż popołudniowy relaks z kubkiem aromatycznej kawy i ulubionej książki na przestronnym tarasie. Niemal każdego wprost zachwyca taka wizja odpoczynku – dlatego właściciele jednorodzinnych domów często decydują się na budowę tarasu. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Na jaki rodzaj tarasu warto postawić?

Rodzaje tarasów w domkach jednorodzinnych

Położenie i formę tarasu warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Na jakie opcje można się zdecydować? Często spotykanym rozwiązaniem jest taras zlokalizowany w podcieniu. To najlepsze wyjście, jeżeli powierzchnia wokół naszej działki nie jest zbyt duża.

Taras może też być umiejscowiony w niszy – na przykład przy cofniętych w głąb domu drzwiach balkonowych lub wejściowych. Popularnym rozwiązaniem jest zorganizowanie przestrzeni wypoczynkowej między ramionami domu, czyli taras w kształcie litery „L”. Jest on naturalnie odsłonięty przed wiatrem i płynnie połączony z resztą domu.

Możemy też zdecydować się na taras przypominający werandę – na przykład przylegający do kuchni czy salonu – oraz na dobudowanym podeście. Niektórym właścicielom domków jednorodzinnych warunki pozwalają na urządzenie przytulnego miejsca nad garażem lub wysoką piwnicą.

Tarasy mogą być wykonane z różnych materiałów – między innymi z kostki brukowej, naturalnego kamienia czy drewnianych bali.

Zalety i wady tarasów w domach jednorodzinnych

Zaletą tarasów w domkach jednorodzinnych jest przede wszystkim dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa dla domowników. Otoczony zielenią i elementami małej architektury ogrodowej pozwala na relaks w pobliżu przyrody. To także idealne miejsce na zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi lub dziecięcych zabaw. W ciepłe dni na tarasie można suszyć pranie. Jednorodzinny domek z tarasem prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Z pewnością dodatkowe koszty. W zależności od tego, z jakich materiałów jest zbudowany taras, może on wymagać regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – co pochłania dodatkowy czas.