Sposoby aplikacji farb proszkowych
Istnieją dwa sposoby malowania z użyciem farb proszkowanych. Oba sposoby mają swoje wady i zalety. W artykule podpowiemy również jaki rodzaj farb wybrać. Wybór, w dużej mierze, zależy od naszych kompetencji i doświadczenia w używaniu farb proszkowych.
Malowanie proszkowe elektrostatyczne
Jest to najpopularniejszy sposób rozpylania farby proszkowej. Polega na naelektryzowaniu cząsteczek farby dodatnio przez pistolet elektrostatyczny. Dzięki temu powstaje pole elektromagnetyczne i cząsteczki przyciągają się do uziemionej powierzchni. Zaletami tego sposobu jest możliwość dostosowania grubości nakładanej warstwy oraz łatwość w nakładaniu lakieru drobnych elementów. Należy przy tym pamiętać, że pole elektromagnetyczne nie kiedy może okazać się zbyt słabe, aby pokryć element z każdej strony. Zbyt słabe naelektryzowanie będzie skutkowało nieprzyczepieniem się farby. Ponadto ta metoda nie sprawdzi się przy lakierowaniu komponentów o niejednolitej fakturze.
Malowanie proszkowanie elektrokinetyczne (tribostatyczne)
Farba nakłada jest przy użyciu energii kinetycznej tzn. cząsteczki przyklejają się do powierzchni za pomocą sprężonego powietrza, ocierają się w trakcie przepływu przez przewód i w ten sposób naładowują się dodatnio. Inaczej niż w przypadku metody elektrostatycznej drobinki farby nie tworzą pola elektromagnetycznego. Metoda jest niezwykle prosta i daje zadowalające rezultaty przy lakierowaniu przestrzeni trudno dostępnych, ale wymaga od użytkownika większej staranności przy aplikacji.
Jaką farbę proszkową wybrać najlepiej?
Istnieje naprawdę wiele rodzajów farb proszkowych. Różnią się przede wszystkim strukturą dostosowywaną do konkretnych nawierzchni. Najczęstszymi wyborami są jednak farby poliestrowe – charakteryzują się wytrzymałością, estetyką oraz uniwersalnością, są zatem świetne dla większości rodzajów powierzchni. Farby epoksydowane trudno znoszą promieniowanie UV, dlatego zaleca się zastosowanie ich do akcesoriów wewnętrznych, takich jak meble biurowe, a przy lakierowaniu zakamarków, narożników i wnęk często stosuje się hybrydowe farby epoksydowo-poliestrowe.
Więcej na: www.ekomal.pl