Jaką baterię do kuchni wybrać?

Kuchnia i Łazienka

Szeroka oferta armatury kuchennej sprawia, że niełatwo jest podjąć decyzję, jaką baterię kuchenną wybrać. Wbrew pozorom nie jest to błaha kwestia – to właśnie starannie dopasowane szczegóły sprawiają, że praca w kuchni staje się przyjemna oraz komfortowa. Kuchenna armatura powinna więc być ergonomiczna, wygodna w użyciu, ale też estetyczna – co więcej, niekiedy może nawet przyczynić się do obniżenia rachunków. Na jakie modele warto postawić?

Sposób montażu

Ze względu na sposób montażu, możemy wyróżnić dwa rodzaje baterii kuchennych. Najbardziej popularną jest bateria sztorcowa, czyli stojącą. Wyróżnia się prostym montażem oraz łatwo podłączyć ją do instalacji wodnej. Z powodzeniem wpasuje się do kuchni nowoczesnej oraz tradycyjnej. Drugim rodzajem jest bateria naścienna – jej prawidłowe działanie uzależnione jest od precyzyjnego umieszczenia końcówek rur na etapie budowy, dlatego jest rzadziej stosowana.

Liczba uchwytów

Bateria kuchenna może być jednouchwytowa lub dwuuchwytowa. Pierwszy rodzaj jest coraz częściej używany, gdyż pozwala na precyzyjne regulowanie strumienia wody oraz jego temperatury. Kran taki można też obsługiwać jedną ręką. Jego atutem jest to, że przyczynia się do zmniejszenia użycia wody. Natomiast baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa pokrętła – do wody ciepłej i zimnej. Ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje wtedy nieco więcej czasu. Elegancki wygląd takiej baterii sprawdzi się w kuchniach urządzonych w klasycznym i tradycyjnym stylu.

Kształt wylewki

Bateria z klasyczną wylewką, która nie ma wysokiego korpusu może być stosowana w głębokich 20-centymetrowych zlewach. Do zlewu o płytkiej komorze poleca się wyższe modele w kształcie litery F, co pozwala na swobodne mycie nawet wysokich garnków. Podobnie wygląda sytuacją z wylewką o literze U, która jednak nieco pochyla się nad zlewem, ograniczając pole manewru.

Nowoczesną propozycją są baterie kuchenne z wylewką obrotowa oraz wyciąganą. Takie rozwiązania umożliwią nawet napełnienie garnka stojącego obok na blacie, a strumień wody będziemy mogli dopasowywać do aktualnych potrzeb.