Sposoby importu z Chin – co najczęściej sprowadzamy i jak?

Logistyka i transport

Transport z Chin odgrywa bardzo ważną rolę – jest jedną z największych gałęzi w transporcie międzynarodowym. Nic dziwnego! To kraj z ogromnym potencjałem wzrostu i stale rosnącym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju usługi i produkty. Chiny są także drugim największym partnerem handlowym dla naszych rodaków. Co warto wiedzieć o imporcie z Chin? Jaki rodzaj transportu wybrać w zależności od sytuacji?

Jakie towary są najczęściej sprowadzane z Chin?

Chociaż produkty z Chin bywają kojarzone z podróbkami o niskiej jakości, coraz częściej import ten wiąże się ze sprowadzaniem dóbr luksusowych oraz wartościowych towarów elektronicznych. Zdominowany został głównie przez trzy kategorie takie jak artykuły przemysłowe i włókiennicze, materiały oraz maszyny i urządzenia zarówno elektryczne, jak i mechaniczne. Dużą część importu stanowią również przedmioty codziennego użytku, na przykład ubrania. Chętnie sprowadzana jest biżuteria, części samochodowe oraz smart watch-e. Sprzyjają temu szczególnie portale takie jak Ali Express, które oferują przesyłki drobnicowe.

Import z Chin – jaki sposób wybrać?

Transportować towary z Chin można na wiele sposób – dużo zależy od naszych okoliczności oraz czasu, jakim dysponujemy. Jeżeli sprowadzamy duże ilości towaru, chcemy zaoszczędzić i nie zależy nam na czasie, najlepszy okazuje się transport morski. Jest bardzo popularny, generuje niskie koszty i wyróżnia się względnym bezpieczeństwem. W sytuacji, gdy szukamy kompromisu między ceną, a czasem warto postawić na transport kolejowy. Chiny mogą się pochwalić wysokiej jakości infrastrukturą kolejową oraz sprawnymi połączeniami z Europą. Do tego dochodzą uproszczone przepisy, kompatybilność z kontenerami morskimi oraz krótszy czas przejazdu w porównaniu z transportem morskim – niekiedy nawet 10 dni. Ostatnim rozwiązaniem jest transport lotniczy. Polecany wtedy, gdy zależy nam na czasie. Jest najkosztowniejszą opcją, ale gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz błyskawiczną dostawę.