Wybór stolarki okiennej
Jesteś na etapie projektowania swojego domu? Zastanawiasz się, jakie okna wybrać, aby ich wygląd, sposób otwierania czy też inne detale były dostosowane do Twoich potrzeb? Możliwości jest naprawdę wiele, a w sklepach pojawiają się coraz to nowsze i modniejsze rozwiązania, co wcale nie ułatwia wyboru. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając okna.
Wybieramy okna – od czego zacząć?
Zanim przystąpimy do aranżacji wnętrza nowo wybudowanego domu, musimy podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących jego architektury, między innymi zdecydować, z jakiego materiału będą wykonane okna, ile powinny mieć szyb, w jakie akcesoria będą być wyposażone oraz w jaki sposób będą się otwierać. Od czego zacząć cały proces? Na samym początku warto wybrać się do punktu sprzedaży okien i porównać różne warianty oraz rozwiązania – dzięki temu, będziemy mieli ogólne wyobrażenie i ustalimy, czego szukamy. O ile wybór typowych okien pionowych do kuchni czy łazienki jest w miarę prostym zadaniem, o tyle nieco trudniejsze jest dopasowanie odpowiednich okien tarasowych. Na jakie rozwiązania możemy się zdecydować? Na przykład na system otwierania uchylno-rozwieralny, podnoszono-przesuwny czy też uchylno-przesuwny.
Wybór profili – co warto wiedzieć?
Profile zazwyczaj wykonane są z drewna, aluminium lub PCV. Te pierwsze mogą być wyprodukowane z litego drewna świerkowego, sosnowego czy dębowego. Ich ramy wykończone są lakierami lub farbami, które są całkowicie kryjące lub transparentne, dzięki czemu widać przez nie rysunki słojów. Najczęściej to z drewna wykonane są okna o nietypowych kształtach – na przykład łukowe.
Profile plastikowe są popularne i łatwo dostępne. Zazwyczaj zostają wzmocnione aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami, co poprawia ich wytrzymałość. Ich zaletą jest przystępna cena, jednak nie nadają się do bardzo dużych przeszkleń tarasowych. Bywają chętnie wybierane do pomieszczeń o dużej wilgotności, na przykład do łazienki czy kuchni. Jeszcze inną opcją są profile aluminiowe, które sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń, narożników lub ogrodów zimowych. Ich zaletą jest odporność na warunki zewnętrze oraz brak konieczności konserwacji.