Profesjonalne pranie dywanów – czy warto?

Dom

Dywan, mimo wszelkich zabiegów czyszczących i prania domowymi sposobami jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w domu. Badania wykazały, że każdy fragment o boku 2,5x 2,5 cm jest siedliskiem dla  około 200 tys. bakterii. Innymi niepożądanymi „lokatorami” dywanów są zarodniki pleśni, roztocza, alergeny, złuszczony naskórek, włosy, sierść i inne pochodne człowieka i zwierząt, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. W celu zmniejszenia doraźnego zagrożenia dla zdrowia i nabawienia się stałych alergii, zachowania estetyki ozdoby wnętrza  należy go odkurzać co najmniej raz na tydzień i prać nie rzadziej niż co pół roku.

Pranie domowymi sposobami, przy użyciu przypadkowych i nieodpowiednich materiałów może być nie tylko szkodliwe dla  trwałości przedmiotu, ale być zupełnie nieefektywne z sanitarnego powodu. Powierzenie tej czynności, profesjonalnej, zewnętrznej firmie jest dobrym rozwiązaniem.

Technologia prania dywanów składa się z kilku następujących po sobie etapów: oglądu dywanu przez technologa oraz wybór najlepszej, odpowiedniej i bezpiecznej metody prania dostosowanej do typu włókien z których jest wykonany. Rozróżnia się czyszczenie wodne, ekstrakcyjne suchą pianą, metodą chemiczną -na sucho; mechaniczne trzepanie z prędkością 40 tys. wibracji na minutę, odkurzanie dywanu, podczas którego usuwa się zabrudzenia nierozpuszczalne takie jak piach, kurz, włosy; wstępnego natrysku oraz wtarcia bezpiecznego silnego środka rozpuszczającego brud za pomocą specjalistycznych maszyn walcowych lub tarczowych; głębokie i dwustronne pranie w basenie z wodą oraz zasadniczym środkiem piorącym automatu szorującym, dywany o dużej wartości ręcznie tkane lub zabytkowe, pierze się ręcznie szczotką. Płukanie dwustronne dużą ilością bieżącej wody umożliwia  usunięcie z dywanu środków piorących, uczulających, alergenów. Odwirowanie w wirówce dywanowej, usuwa 95% wody i pozostałości chemii. Wirowanie zapobiega przebarwieniu frędzli i deformacji dywanu podczas suszenia, pomaga w podniesieniu i rozbiciu runa po praniu; suszenia w specjalnej suszarni w pozycji pionowej do 12 godzin lub max. 24 godz. dywanów wełnianych; Końcowym etapem jest ocena i weryfikacja efektu, odkurzanie i zaczesywanie runa. Po zakończeniu cyklu dywan pakowany jest w rękaw ochrony jako gotowy do wydania.