Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Remont

Wentylacja grawitacyjna vs. wentylacja mechaniczna

Jednym z ważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas budowy domu, jest dobór wentylacji. To od niej będzie zależało, czy w jego wnętrzu będzie panowała przyjazna i świeża atmosfera, czy raczej będziemy zmagali się z wilgocią i brakami tlenu. Dobra wentylacja obniż również koszty ogrzewania. Na jakie rozwiązanie więc postawić – wentylację grawitacyjną czy mechaniczną?

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie naturalnych ruchów powietrza, które powodowane są przez różnice temperatur, ciśnienia i gęstości. Chłodniejsze i tym samym gęstsze powietrze naturalnie napływa do wnętrz pomieszczeń przez otwory i nieszczelności, co powoduje wypieranie cieplejszego i rzadszego, znajdującego się w jego wnętrzu. Zużyte powietrze zazwyczaj uchodzi specjalnymi ciągami wentylacyjnymi w kominach, podczas gdy świeże jest pobierane z otworów znajdujących się w niższych częściach budynku – zasłonięcie lub zamknięcie któregokolwiek elementu zatrzymuje proces wymiany. Najprostszym sposobem na wymianę grawitacyjną jest otwarcie okien, coraz częściej odbywa się również za sprawą instalowanych na oknach nawiewników.

Jest to najtańszy w montażu i eksploatacji rodzaj wentylacji, jednak nie zapewnia kontroli i związany jest z dużymi stratami ciepła.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej ruch powietrza jest wymuszony – dzięki temu można wygodnie nim sterować. Umożliwia ponadto odzyskiwanie ciepła z uprzednio ogrzanego powietrza, które oddawane jest bezpośrednio do powietrza wprowadzanego do wnętrza pomieszczenia. Dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza może ono przepływać przez dość drobne filtry, usuwające zanieczyszczenia i alergeny, co znacząco polepsza atmosferę we wnętrzu pomieszczeń. Przy montażu tego typu instalacji warto zaufać ekspertom takim jak rekuperacja Łódź.

Którą wybrać?

Pod wieloma względami lepsza jest wentylacja mechaniczna – pozwala na uzyskiwanie lepszej jakości powietrza, regularną jego wymianę i odzyskiwanie energii cieplnej użytej już do ogrzewania. Jednak jego największą wadą jest zdecydowanie wyższy koszt oraz konieczność ponoszenia stałych, acz niewielkich opłat za energię elektryczną podczas pracy wentylatorów.